0 212 660 58 66

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

Suçiceği Aşısı 2013 yılı itibarıyla Sağlık Bakanlığı aşı takvimine ilave edilmiştir.

Suçiceği hastalığının en önemli 2 komplikasyonu Pnömoni (Zatürre) ve ensefalit (beyin iltihabı) olduğundan, ayrıca vücut savunma sistemi zayıflamış; lösemi, lenfoma veya başka tümoral hastalığı olan kişilerde suçiceği hastalığı ölümcül tablolara yol açabileceğinden suçiceği virüsünün ortadan kaldırılması gerekmektedir. Hastalığın hafif geçirilmesinin hiçbir önemi yoktur, virüsün çicek virüsü, çocuk felci virüsü, kızamık virüsü gibi tamamen eradike edilmesi önemlidir.

İlk dozu 12-15. aylar arasında yapılan aşının %15-20 hastada hastalığı yeniden geçirmesi nedeniyle 5-6. yaşlar arasında 2. doz suçiceği aşısı 2006 yılından itibaren yapılmaya başlanmıştır. Ancak 5 yaşına kadarki süreçte, özellikle kreşe giden çocuklarda daha yoğun olmak üzere suçiceği virüsü ile karşılaşma ve hastalığı geçirme olasılığı yüksektir. Bu nedenlerle Kanada, Dubai, Katar gibi bazı ülkelerde 12. ayda yapılan ilk aşıdan 6-12 ay sonra 2. doz suçiceği aşısı yapılmaya başlanmıştır.

Bizler de Su çiceği aşısının ilk dozunun 12-15. aylar arası, 2. dozunun da 24-36. aylar arası yapılmasını öneriyoruz. Bu yaş grubunu geçen çocuklar da ise ilk sağlıklı doktor vizitinde aşının tamamlanmasını öneriyoruz.

Uzm.Dr. Erdem UZUNOĞLU

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Primum non Noncere!
               “Önce zarar verme!”
-Hipokrat                          

Ayın Oyuncağı

Çocuk Doktorunuz Diyor ki..

Bizden, Dünyadan:

Ayın Kitabı

Orchard Shopping List Oyunu

Psk.Yeşim Özcan Karaali

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

ONLINE DEHB UZMAN EĞİTİMİ 4-5 ARALIK TARİHLERİNDE YAPILACAK!

Okula Başlama, Evden Ayrılma Üzerine Kitap Önerileri 1

Uzm. Psk Elifnur Bekçi

Çözüm Ortaklarımız

Uzmana Danışın