0 212 660 58 66

Her Reçete Her Aileye Uymuyor!

 

Mizaç, kişiliğin genetiğidir. Dünyaya yaklaşımımız, nasıl algıladığımız ve nasıl cevap verdiğimizle ilgili farklılıkları anlatıyor. Çocuklarımızı yetiştirirken çoğu zaman doğasının ne olduğu konusunu pek düşünmüyoruz.

Kişilik kuramcısı Gordon Allport der ki “Tereyağını eriten ateş yumurtayı katılaştırır”. Çocuğunuzun özellikleri tereyağına mı benziyor yoksa yumurtaya mı benziyor? Aynı çevresel unsurdan iki farklı yapı farklı şekillerde etkilenebilir. Bir diğer deyişle karşınızdakinin yapısına göre sizin sergilediğiniz davranışın sonucu değişkenlik gösterebiliyor.

 

Örneğin korkulu mizaca sahip bir çocuk ebeveynin sesini yükseltmesinden ürkebilir. Korkusuz mizaca sahip bir çocuk ise ebeveyn yüksek tondan konuşsa dahi etkilenmeyebilir.

 

Davranış problemlerinin büyük kısmı, çocuğun mizacına uygun olmayan çocuk yetiştirme davranışlarına bağlı olarak gelişir. Bu nedenledir ki basmakalıp bilgilerle ilerlemek doğru olmayacaktır. Bir elin beş parmağı nasıl farklıysa çocukların mizaçları da birbirinden farklıdır. Çocuğunuzun mizacını tanımalı ve buna göre gerekiyorsa tutumlarınızı şekillendirmelisiniz.

 

Unutmayın ki ebeveynler olarak çocuğunuzu keşfe çıkmanız onun gelişim yolculuğunda yaptığınız önemli bir yatırımdır. Elbette bu da özen istiyor.

 

Keşfe hazır olun!

 

Primum non Noncere!
               “Önce zarar verme!”
-Hipokrat                          

Ayın Oyuncağı

Çocuk Doktorunuz Diyor ki..

Bizden, Dünyadan:

Ayın Kitabı

Orchard Shopping List Oyunu

Psk.Yeşim Özcan Karaali

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

ONLINE DEHB UZMAN EĞİTİMİ 4-5 ARALIK TARİHLERİNDE YAPILACAK!

Okula Başlama, Evden Ayrılma Üzerine Kitap Önerileri 1

Uzm. Psk Elifnur Bekçi

Çözüm Ortaklarımız

Uzmana Danışın