0 212 660 58 66

ÇOCUKLARIN ZOR SORULARI

Özellikle okul öncesi dönemde ebeveynlerin en çok sorduğu soruların başında cinsel gelişim süreci geliyor. Pek çok ebeveyn çocuklarının cinsel gelişim sürecini destekleyebilmek için uzmanlara başvuruyor. Kendi aralarında bile cinselliği konuşmakta zorlanan ebeveynler, söz konusu çocukları olunca daha da zorlanıyorlar. Peki, ebeveynler çocuklarının gelişim düzeyini göz önünde bulundurarak nasıl bir eğitim vermelidir ?

 

Sağlıklı bir cinsel gelişimin temel gerekliliği olan cinsel merak çok erken yaşlarda başlamaktadır. Çocuklar 3 yaşından itibaren cinsel kimliklerini belirlerler. Bu yaştan itibaren, çoğu çocuk cinsel kimliğini fark eder, cinsiyetler arası ayrım yapabilir. Kendisine benzeyen ve kendisinden farklı olan özellikleri gözlemler, bu benzerliklerin ve farklılıkların neden kaynaklandığını ve olası sonuçlarını öğrenmek ister. Bu öğrenme isteği ile birlikte bu yaş çocukların cinsellikle ilişkili sorularının da başlama yaşıdır.

 

Çocuklara cinselliğe ilişkin bilgi vermenin en iyi yolu, yalnızca sorularına yanıt vermektir. Yanıt vermeden önce çocuğunuzun bu konuda neler bildiğini ve neler bilmek istediğini anlamaya çalışmalısınız. Bu sayede anlatmaya nereden başlayacağınızı kestirebilirsiniz. Örneğin, küçük yaştaki kız çocuğunuz erkek cinsel organına dair bilgi edinmek istiyorsa cinsellik hakkında kapsamlı bir açıklama yapmanıza gerek yoktur. Çocuğunuz sadece cinsel organlar arasındaki farkları merak ediyor olabilir ve cinselliğe ilişkin bilgileri duymaya henüz hazır olmayabilir. Unutmayın ki, hazır olunmayan bilgi zarar vericidir.

 

Çocuğunuzun sorularını açık bir şekilde cevaplandırmalısınız. Bebeklerin nasıl dünyaya geldiğini merak eden çocuğunuza bitki ve hayvanlardan bahsetmekten kaçının. Çocuklar bitki ve hayvanlardan insanlara genelleme yapmakta güçlük çekebilir. Bu sebeple çocuğunuzun gelişimsel özelliklerini göz .nünde bulundurarak sadece insan yavrusunun dünyaya gelişini anlatmalısınız.

Primum non Noncere!
               “Önce zarar verme!”
-Hipokrat                          

Ayın Oyuncağı

Çocuk Doktorunuz Diyor ki..

Bizden, Dünyadan:

Ayın Kitabı

Orchard Shopping List Oyunu

Psk.Yeşim Özcan Karaali

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

ONLINE DEHB UZMAN EĞİTİMİ 4-5 ARALIK TARİHLERİNDE YAPILACAK!

Okula Başlama, Evden Ayrılma Üzerine Kitap Önerileri 1

Uzm. Psk Elifnur Bekçi

Çözüm Ortaklarımız

Uzmana Danışın