0 212 660 58 66

ÇOCUKLARDA KABIZLIK

Kabızlık çocuk hekimlerinin en sık karşılaştığı yakınmalardan biridir. Dışkılama sıklığı yanında, kıvam ve ağrı da birlikte değerlendirilmelidir. Dışkılama sıklığı yaş ile giderek azalır. Buna göre anne sütü alan yeni doğanda günde en az 2 dışkılama, karışık beslenen süt çocuğunda haftada en az 3 dışkılama, büyük çocukta haftada en az 2 dışkılama olmalıdır. Dışkılama sıklığı yanında dışkı kıvamı ve dışkılamanın ağrılı olması da önemli bulgulardır. Her gün bir kez dışkılayan, ancak çok ağrılı ve sert kaka yapan bir çocuk da kabız olarak değerlendirilmelidir.

Kabız olguların %95’inde neden fonksiyoneldir. Fonksiyonel nedenler arasında mekanik (çoğunda karın kasları birleşimi tam değildir), psikolojik, eğitimsel ve diyet ile ilgili etmenler sayılabilir. Aile içinde yeni bir kardeşin doğumu, anne-babanın ayrılması, okuldaki sorunlar, ev taşınma, tuvaletin konumu psikolojik uyarıcı bir neden olabilir. Beslenme alışkanlıkları içinde az su içilmesi, karbonhidrat ve proteinden zengin gıdalarla beslenilmesi kabızlığa yol açabilir. Yeni doğan bebeklerde mamanın uygun oranda hazırlanmayışı, süt çocuğunda erken inek sütüne başlanması kabızlık nedeni olabilir.

Olguların geri kalan %5’inde neden organiktir, cerrahi girişim gerekebilir. Çok erken bir başlangıç ve görülen her anomali organik bir nedeni düşündürmelidir.

Bunların dışında kabız hastaların bir kısmının ishal gerekçesiyle başvurduğunu da hatırlatmakta fayda var. Aileler tarafından çoğunlukla kronik kabızlık sonucu kaka kaçırılması yanlışlıkla ishal olarak yorumlanır.

Tedavide, olayın sanıldığı kadar dramatik olmadığını anlatarak hasta ve yakınlarının güvenini sağlamak ilk basamağı oluşturur. Amaç günde bir kez, altına kaçırmadan dışkılama olmasıdır. Ancak 2-3 günde bir ağrısız ve normal kıvamda dışkılama da normaldir. Dışkılama mekanizmasının anlatılması, hastanın eğitilmesi, belli davranış şekillerinin yerleştirilmesi önemlidir. Her yemekten sonra ve gece yatmadan önce 5-10 dakika olmak üzere günde 3-4 kere tuvalete gitme alışkanlık haline getirilmelidir. Okula giden çocuklar bunu en az günde 2 kere yapmalıdır. Bu arada gerekli diyet değişiklikleri önerilmelidir. Sabah aç karnına bir bardak su içme alışkanlığının yerleşmesi, lifli besinlere ağırlık verilmesi, dengeli beslenme önemlidir. Dört yaşından itibaren çocukların diyetinde 5-7 gr. lif bulunmalıdır.

Yanıt alınmayan kronik kabızlıklarda medikal tedavi düşünülmelidir. Altına kaçıran hastada kabızlığın tedavisi yanında psikolojik tedavi de unutulmamalı, çatlağı olanlarda ise çatlak tedavisi de tedaviye eklenmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

admin

Primum non Noncere!
               “Önce zarar verme!”
-Hipokrat                          

Ayın Oyuncağı

Çocuk Doktorunuz Diyor ki..

Bizden, Dünyadan:

Ayın Kitabı

Orchard Shopping List Oyunu

Psk.Yeşim Özcan Karaali

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

ONLINE DEHB UZMAN EĞİTİMİ 4-5 ARALIK TARİHLERİNDE YAPILACAK!

Okula Başlama, Evden Ayrılma Üzerine Kitap Önerileri 1

Uzm. Psk Elifnur Bekçi

Çözüm Ortaklarımız

Uzmana Danışın