0 212 660 58 66

Çocuklar, Sınırlar ve Krizler

Çocuğun eğitimi,çocuğun doğumundan yirmi yıl önce başlar. 
Çin Atasözü

Kurallar koyun, bu kuralları uygularken tutarlı ve kararlı olun.

Koyduğunuz kuralların mutlaka mantıklı açıklamalarını yapın. Bu sayede çocuk olayları doğru bir bakış açısı ile değerlendirebilmeyi, neden-sonuç ilişkisi kurabilmeyi ve kendi davranışlarının da mantıklı açıklamalarını yapabilmeyi öğrenir. Ayrıca önemsendiğini, kendi varlığına, fikirlerine değer verildiğini hisseder ve kendine güveni gelişir.

Çocuğunuza sorumluluklar verin.

Çocuğunuza yaşına uygun sorumluluklar verin ve ihtiyaç duyduğunda yanında olacağınızı, ona güvendiğinizi hissettirin. Gösterdiği çabayı takdir edin.

Sorununu çözmeyin; çözümü bulmasına yardımcı olun, yol gösterin.

Kendisine yaşadığı sorunları çözme fırsatı verilen bir çocuk bağımsız kararlar alabilmeyi, bu kararlarının sorumluluğunu üstlenebilmeyi öğrenir. Bu sayede kendi kendine yetebilen, kendi yeteneklerine, kararlarına güvenen, bağımsız bir birey olarak yetişir.

Aksine her sorunu anne-babası tarafından çözülen bir çocuk, ileriki yaşlarında karşılaştığı sorunlarda sürekli başkalarının yardımını bekler. Bu durum bağımlı ilişkiler geliştirmesine, yaşadığı her olumsuz deneyimde sarsılmasına ve kendisini yetersiz hissetmesine neden olur.

Çocuğunuzun olumlu davranışlarını destekleyin.

Olumlu davranışlar gösterdiğinde desteklenen çocuk, hangi davranışlarının onaylandığını öğrenir. Bu olumlu geribildirimler çocuğun olumlu davranışları içselleştirmesini sağlar ve özgüvenini geliştirir.

Çocuğunuza davranışlarınızla model olun.
Sevgi Dolu Çocuk Yetiştirmek 

Çocuğun sağlıklı duygusal gelişimi için kuşkusuz en değerli  şey, kendisini hiçbir koşul gözetmeksizin; sadece varlığıyla bile sonsuz mutlu ettiğini bildiği, sevildiğini hissettiği bir aileye sahip olmasıdır.   Çocuk, hatalarının, yanlış davranışlarının sorumluluğunu üstlenir ancak sevildiğini, bu sevginin hiç bir durumda değişmeyeceğini bilir, bu temel güven duygusu ile yetişir.

 

Sevginin şartlı olarak sunulduğu ortamlar ise (uslu olursan seni çok severim gibi), çocuğun kaygı düzeyini ciddi derecede arttırır; uzun vadede güvensizliğe, kırılganlığa yol açar.

 

                                 Değerli hissedebilmenin değeri paha biçilemez.

                                                                                 Anna Frobel 

admin

Primum non Noncere!
               “Önce zarar verme!”
-Hipokrat                          

Ayın Oyuncağı

Çocuk Doktorunuz Diyor ki..

Bizden, Dünyadan:

Ayın Kitabı

Orchard Shopping List Oyunu

Psk.Yeşim Özcan Karaali

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

ONLINE DEHB UZMAN EĞİTİMİ 4-5 ARALIK TARİHLERİNDE YAPILACAK!

Okula Başlama, Evden Ayrılma Üzerine Kitap Önerileri 1

Uzm. Psk Elifnur Bekçi

Çözüm Ortaklarımız

Uzmana Danışın