0 212 660 58 66

BEDENİM BANA AİT

Son yıllarda çocuklara yönelik cinsel istismar pek çok ebeveyni tedirgin etmektedir. Cinsel istismar kişinin rıza göstermediği halde başkalarının cinsel isteklerine hedef olması durumudur. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklara mahremiyet duygusunun aşılanması önemlidir. Çünkü bu dönemde çocuklar, okul öncesi eğitim ile tanışır ve ebeveynleri olmadan yabancılarla daha sık etkileşim içinde olurlar. Bu etkileşim içerisinde çocukların kendilerini tanıyıp, koruyabilmeleri adına onlara temel bilgilerin aktarılması gerekmektedir.

 

İlk olarak, 3-7 yaş aralığında istismar ve suistimal konularında çocukları bilinçlendirebilmek için değinmek gereken bazı noktalar vardır. İşe çocuğunuza “Ters Üçgen” kuralını öğreterek başlayabilirsiniz. Bu kurala göre, anne-baba ve doktor (yine ebeveyn gözetiminde) hariç hiç kimse ters üçgenin içinde kalan bölgelere dokunamaz. Çocuklara kendi bedenlerini korumaları için aktarılan bu bilgiler, korkularını tetiklemeden dönemsel olarak olarak tekrar edilmelidir.

 

Ebeveynlerin sıklıkla yanılgıya düştüğü bir diğer nokta ise söyledikleri sözler ile sergiledikleri davranışların tutarlı olmamasıdır. Çocuğunuz istemediği halde zorla temasta bulunulması bedeni hakkında karar veremeyeceğine ilişkin mesajlar içerir. Örneğin, biri çocuğunuzu öpmek veya ona sarılmak istediğinde çocuğunuz istemiyor ve hayır diyorsa zorlama yoluna gitmeyin, tepkisine saygı duyun ve bu tepkiden sonra öpmelerine veya sarılmalarına izin vermeyin. “Aaa ne ayıp, izin ver de amca/teyze öpsün/sarılsın” demek çocuğunuzda rızası olmasa dahi amcaların/teyzelerin öpmesine/sarılmasına izin verilmeli düşüncesi uyandırabilir.

 

Unutmayın ki, mahremiyet bilinci ailede başlar. Bu sebeple, çocuğunuzla aynı yatağı paylaşmamaya özen gösterin. Çocuğunuzun sizin yatağınızda yatması veya sizlerin onun yatağında yatması mahremiyet alanlarını tanımasını zorlaştırır. Erken çocukluk döneminde çocuğunuzun temel ihtiyaçlarını giderirken bulunduğunuz kalabalıktan uzaklaşmak çocuğun mahremiyetine saygı duymaktır. Tuvalet eğitimi verilmeye başlanılan dönemden itibaren ise çocuğun tuvalet ihtiyacını, lazımlık kullanıyorsa, tuvalet hariç evin başka bir alanında gidermesine fırsat verilmemelidir. Bu hassasiyetler mahremiyet bilincinin gelişmesini destekleyecek örneklerdir.

 

Çocuğunuzun size sorular sorabileceği, merak duygusunu giderebileceği bir ilişki yaratın. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, doğduğu günden itibaren saygı çerçevesi içerisinde yetiştirilen çocuklar kendisine rıza göstermediği şekilde davranan bir yetişkine “HAYIR” deme cesaretini gösterme olasılıkları daha yüksekken, otoriteyi sorgulamadan yetiştirilen çocukların cinsel istismara direnç gösterme olasılıkları daha düşüktür.

 

Son olarak unutmamak gerekir ki, çocukların gelişimsel alanlarına ait sorumlulukları ebeveynler paylaşmalıdır. Cinsiyetine bağlı kalmaksızın, ebeveynin rehberliği çocuklar için anlamlıdır. Ebeveynin yalnızca kendi cinsiyetinden olan çocuğu ile ilişki kurması ve karşı cinsiyetten olan çocuğundan kaçınması uzun vadede yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Primum non Noncere!
               “Önce zarar verme!”
-Hipokrat                          

Ayın Oyuncağı

Çocuk Doktorunuz Diyor ki..

Bizden, Dünyadan:

Ayın Kitabı

Orchard Shopping List Oyunu

Psk.Yeşim Özcan Karaali

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

ONLINE DEHB UZMAN EĞİTİMİ 4-5 ARALIK TARİHLERİNDE YAPILACAK!

Okula Başlama, Evden Ayrılma Üzerine Kitap Önerileri 1

Uzm. Psk Elifnur Bekçi

Çözüm Ortaklarımız

Uzmana Danışın