0 212 660 58 66

Anaokulu ve İlk Ayrılık

 

Anaokulu ve İlk Ayrılık

Anaokulu, çocuğun aile dışına attığı ilk adım olarak sosyalleşme sürecinde özel bir öneme sahiptir. Karşılaşılan her yeni durum gibi okul da çocuğun hayatında uyum sağlamayı gerektiren bir düzen değişikliğine yol açar ve başlangıçta birtakım sorunlara neden olabilir.

Anaokuluna başlayan çocuğun verdiği ilk tepkiler doğal kabul edilmekle birlikte;  ebeveyn tutumları, okulun yapısı ve yaklaşım biçimi, çocuğun mizaç özellikleri bu tepkilerin şekillenmesinde etkilidir.

 

Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlayabilirim ?

Çocuklar, kendi tecrübelerinin ve bilişsel şemalarının yeterli olmadığı durumlarda, güven duyduğu kişilerin tepkilerini model alırlar ve buna göre karar verme eğiliminde bulunurlar. Dolayısıyla anne-babanın bu süreçte olabildiğince sakin,rahat ve kararlı olması çok önemlidir. Okul ile ilgili güvensizliğin ya da kararsızlığın çocuğa yansıtılması ya da olumsuz düşüncelerin çocuğun yanında konuşulması; çocuğun da okula karşı güvensizlik geliştirmesine, uyum sürecinin gecikmesine ve zorlaşmasına yol açacaktır.

Okula başlanılan ilk günlerde çocuk ile birlikte güven duyduğu bir yetişkinin okulda kalması, yetişkinden kısa sürelerle ayrılması ve ihtiyaç duyduğunda görebilmesi, ayrı kalınan sürelerin kademeli olarak arttırılması, öğretmen ile geçirilen zamanda çocuğun ilgisine uygun keyifli etkinlikler yapılması güven duygusunu geliştirecek ve okula karşı olumlu tutum geliştirmesini sağlayacaktır.

İlk zamanlarda öncelik, çocuğun okula sağlıklı bir biçimde uyumunu sağlamak olmalı; çocuk yemek yeme, uyku, tuvalet gibi temel alışkanlıkların kazandırılması ya da düzenlenmesi konusunda zorlanmamalıdır.

Bir geçiş nesnesi olarak bazı eşyalar, yeni ortamlara ve durumlara uyumu kolaylaştırır. Çocuğun okula sevdiği bir eşyasını (oyuncak, kitap vs.) getirmesine müsaade edilmelidir.

Okula alışma, çocuk için olduğu kadar aile için de zorlayıcı bir süreç olabilir ve aile, bu sürece uyum göstermekte zorlanabilir. Yoğun yaşanan kaygı, suçluluk, bağımlılık, yalnızlık gibi duygularla baş etme konusunda aile de profesyonel yardım almaktan çekinmemelidir.

admin

Primum non Noncere!
               “Önce zarar verme!”
-Hipokrat                          

Ayın Oyuncağı

Çocuk Doktorunuz Diyor ki..

Bizden, Dünyadan:

Ayın Kitabı

Orchard Shopping List Oyunu

Psk.Yeşim Özcan Karaali

SUÇİÇEĞİ AŞISI NEDEN VE NE ZAMAN İKİ DOZ OLMALI

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

ONLINE DEHB UZMAN EĞİTİMİ 4-5 ARALIK TARİHLERİNDE YAPILACAK!

Okula Başlama, Evden Ayrılma Üzerine Kitap Önerileri 1

Uzm. Psk Elifnur Bekçi

Çözüm Ortaklarımız

Uzmana Danışın