0 212 660 58 66

TEKNOLOJİK UYARANLARLA MÜCADELE

Çocukların ve gençlerin uykudan sonra en çok zaman geçirdikleri aktivitelerin başında teknolojik aletler gibi pasif eğlenceye yol açan “ekranlı” aktivitelerdir. Uzun süreler ekranlara maruz kalan çocukların ve gençlerin gelişiminin olumsuz yönde etkilendiğini gösteren pek çok araştırma bulunmaktadır. Eğitime ara verilen bu zaman dilimlerinde uzaktan eğitim verilen saatlerin haricinde ebeveynlerin en çok zorlandığı noktaların başında da serbest ekran saatleri geliyor. İnsanoğlunun kapalı kapılar ardında sosyalleştiği bu dönemde, çocuğunuzun hayatından teknolojik aletleri çıkarmaktansa bu aletleri içeriği göz önünde bulundurarak çocuğunuzun hayatında işlevsel bir şekilde konumlandırın. Amerikan Pediatri Birliği’ne göre, çocukların ve gençlerin gün içerisinde ekran önünde geçirdiği ekran zamanı gelişimsel dönemlerine uygun olarak 1 ila 2 saatte sınırlandırmalıdır.

 

Televizyonu “sadece film” izleyebileceğiniz bir teknolojik araç haline getirin. Zaman zaman çocuklar televizyonda gelişimsel dönemlerine uygun olmayan içeriklere maruz kalmaktadırlar. Ailece tadını çıkaracağınız filmleri önceden belirleyerek bir program hazırlayın böylece çocuğunuzun maruz kaldığı içerikleri kontrol süzgecinizden geçirmiş olursunuz.

Teknolojik aletleri çocuğunuzun yemek yemesi için onu oyalayan bir araç olarak kullanmak çocuğunuzun olumlu yeme alışkanlıkları geliştirmesini zorlaştırır.

Çocuklarınızın oyun kurmaları için alan ve zamanlar yaratın. Oyun kurabilmek, kuralları birlikte belirlemek, oyuna ilk kimin başlayacağına karar verebilmek, çocukla iş birliğini sağlarken; ona söz hakkı tanındığı mesajını da verecektir.

Gün içerisinde kendinize teknolojik aletlerin olmadığı zaman dilimleri belirleyin. Her gün için en az 1 saatlik bir zaman dilimi belirleyin ve bu süre içerisinde teknolojik aletleri hayatınızdan çıkarın.

Çocuklarınızla birlikte filmi çıkmış bir kitabı okuyabilir ve sonra filmini izleyebilirsiniz. Daha sonra kitabı ve filmi arasındaki sevdiği veya sevmediği noktalara dair sohbet edin.

Psk. Burcu Pasvanoğlu

Primum non Noncere!
               “Önce zarar verme!”
-Hipokrat                          

Ayın Oyuncağı

Çocuk Doktorunuz Diyor ki..

Bizden, Dünyadan:

Ayın Kitabı

“Drama (Çocuğa oyun içinde canlandırma yaparak, yaşatarak)

Tülay Karaköse

BEDENİM BANA AİT

Psk. Burcu Pasvanoğlu

ONLINE DEHB UZMAN EĞİTİMİ 18-19 TEMMUZ TARİHLERİNDE YAPILACAK!

admin

BENİM KAHRAMANIM SENSİN – COVID-19 İLE SAVAŞAN ÇOCUKLAR

admin

Çözüm Ortaklarımız

Uzmana Danışın